Kdo jsme

K Hedvičinu údolí patříme už přes dvě století. Mezi našimi budovami protéká Zlatý potok, v němž žijí raci nebo loví divoké kachny. V srdci této úchvatné přírodní rezervace dnes vyrábíme hliníkové odlitky pro celý svět.

Jako jediní u nás používáme nejmodernější technologie. Zároveň jsme zůstali rodinnou firmou v čistě českém vlastnictví. Zkrátka, podobný podnik nikde jinde nenajdete.

Našim lidem dáváme jistotu dobře ohodnocené práce v přátelském, vstřícném prostředí. Na rozdíl od nadnárodních korporací vnímáme jedinečné potřeby každého našeho zaměstnance a snažíme se jim vyhovět. Díky tomu u nás zakotvili nesmírně schopní lidé, jimž vděčíme za to, že jsme světovou špičkou v tlakovém slévání hliníkových slitin.

Takovou práci můžete mít i vy. Podívejte se na naše volné pozice.

Staráme se o okolí

Staráme se o okolí

Aby se nám tu žilo co nejlépe, přispíváme na společenské dění v našem okolí i na ochranu přírody.

Jsme v čele vývoje

Jsme v čele vývoje

Používáme nejmodernější technologie a jsme řešiteli projektu „Jádra z anorganických solí pro tlakové lití“.

Reference

Reference

Protože jsme pověstní kvalitou vývoje, designu a výroby, od roku 1996 jsme zvýšili odbyt dvacetinásobně.

Vize

Vize

Růst s lidmi, které bude bavit společná práce pro další posilování značky KH jako uznávaného dodavatele automobilového průmyslu.

Pro koho vyrábíme

Díky skvělé práci našich lidí neustále narůstá poptávka od zákazníku světového významu. Největšímu výrobci brzdových systémů pro nákladní auta a autobusy, skupině WABCO, dodáváme díly brzdového pedálu šoféra, ABS a brzdových válců.

Použitím technologie Rheocasting jsme o třetinu snížili váhu držáků motoru pro koncern PSA, a tak snížili spotřebu a emise jejich aut.

Pro GKN vyrábíme rozvodovku se záběrem na obě nápravy, tato společnost patří mezi největší hráče na tomto poli. Naše odlitky jsou součástí převodovek a jezdí ve všech značkách koncernu Volkswagen.

 

Převážná většina našich zákazníků pochází z automotive průmyslu, a my plníme jejich nejpřísnější požadavky a normy.

 

Certifikáty ke stažení: IATF_1694_CZ, IATF_16949_DE, IATF_16949_EN

Staráme se o okolí

Aby naše děti měly jistotu profesního uplatnění, významně podporujeme okolní školy. Žákům Střední odborné školy a Středního odborného učiliště technického v Třemošnici dáváme kromě stipendií a praxe i materiál, nářadí, pracovní oděvy a další potřeby pro výuku v dílnách. Na vlastní náklady zveme základní školy na exkurze. Mateřské školy pak vybavujeme stavebnicemi, aby si i nejmenší děti osvojily technické dovednosti. Hodnotnými cenami také podporujeme TECHNOhrátky, projekt na podporu technického vzdělávání a řemesel.

Pro vaše bezpečí jsme zaplatili nové, energeticky úsporné pouliční osvětlení hedvikovské cesty. Abychom pomohli zvýšit turistický ruch v našem regionu, přispěli jsme na opravu vyhlídkové věže hradu Lichnice.

Velmi nám záleží i na kvalitní a dostupné zdravotní péči. Proto peněžními odměnami motivujeme naše zaměstnance, aby chodili darovat krev.

Na našem detašovaném pracovišti v pardubické věznici zaměstnáváme 80 vězňů. Díky tomu si vypěstují pracovní návyky a zlepšují svoje šance na opětovné zařazení do společnosti.

 

Slévárna leží v chráněné krajinné oblasti a jejím středem protéká zlatý potok. Ochrana životního prostředí je pro nás důležitá každým den, a proto neustále měříme a snižujeme množství produkovaných odpadů a odpadních vod, které mají na okolí vliv. Certifikace na „ekologické“ ISO 14001 je pro nás samozřejmostí. Společnost také dále s vědomím odpovědnosti vůči životnímu prostředí zastává tuto Enviromentální politiku.

 

Certifikáty ke stažení: 14001_CZ, 14001_DE, 14001_EN

Jsme v čele vývoje

Jako jediní v České republice se věnujeme rheocastingu, odlévání slitin hliníku v polotuhém stavu (semisolid). Tato technologie umožňuje používat materiály jinak tlakovým litím neodlitelné při výrazném snížení výskytu vnitřních vad. Struktura odlitků poskytuje vysokou tažnost, a odlitky lze vytvrzovat pro dosažení vysokých mechanických vlastností.  V letech 2012 – 2015 jsme byli úspěšní řešitelé projektu “Jádra z anorganických solí pro technologii tlakového lití”, podporovaného v rámci programu ALFA Technologické agentury České republiky spolu s VŠB – TUO.

Kovolis Hedvikov a.s. spolupracuje s Českým vysokým učením technickým v Praze, Vysokým učením technickým v Brně i Technickou univerzitou v Liberci na smluvním výzkumu i řešení diplomových prací.

 

Ve společnosti se díky kolové výzvě č. 43 v rámci Operačního programu Zaměstnanost realizuje vzdělávání a rozvoj zaměstnanců v oblasti manažerských, technických a IT dovedností. Více informací zde.

Zároveň jsme příjemci dotace ve výzvě č. 79. Více informací zde.

Kdo patří mezi naše zákazníky

Budoucnost Kovolisu

Plánujeme rozšíření výrobních kapacit slévárny a obrobny s využitím vysokého stupně automatizace a robotizace. Dáme tak až 500 lidem z okolí Třemošnice stabilní práci. V souvislosti s tím chceme pokračovat v zavádění nových technologii zejména metody lití Rheocasting. Ty nám umožní vyrábět i ty nejsložitější odlitky, čímž se dostaneme zase o kus dál před konkurenci a zajistíme našim lidem živobytí na mnoho let dopředu. Zaměření výrobků je na automobilový průmysl včetně nových projektů pro elektromobilitu.

Jak to bylo

 • 27. září se stávají jedinými vlastníky společnosti Ing. Miloslav Pavlas a Ing. Miloslav Pavlas mladší.

 • Slavíme 200 let od zahájení výroby v Hedvičině údolí a zároveň 20 let od založení akciové společnosti.

 • Dosahujeme maxima licí kapacity a rekordního obratu téměř 2 miliard Kč. Kupujeme bývalý penzion ve Vápenném Podole, který přestavujeme na ubytovnu pro naše zaměstnance.

 • Výrazně zvyšujeme tržby a objem produkce. Ty přesahují 1,3 miliardy Kč, respektive 7 572 tun hliníkových odlitků. Naše podpora SOŠ a SOU technického v Třemošnici pomáhá zachránit tuto školu před uzavřením.

 • Stáváme se první slévárnou v ČR, která používá moderní technologii lití v polotuhém stavu, tzv. rheocasting. Ing. Miloslav Pavlas získává titul Podnikatel roku 2011 Pardubického kraje.

 • Investujeme téměř miliardu korun a stavíme novou halu slévárny. Tím podstatně zvyšujeme produkci a prodáváme přes 6 300 tun hliníkových odlitků.

 • Instalujeme první licí pracoviště Toshiba DC800J C1, což nám otevírá dveře k japonským zákazníkům a zajišťuje přístup k novým technologiím.

 • Zahajujeme sériovou výrobu pro našeho významného zákazníka, společnost Wabco.

 • Poprvé překračujeme hranici 5 000 tun prodaných hliníkových odlitků a 1 miliardy Kč tržeb. Výrazně zvyšujeme svou podporu jednotlivců, kolektivů a akcí v oblasti kultury a sportu.

 • V rámci doposud největší jednorázové investice kupujeme plně robotizované pracoviště Bühler 840. Zároveň instalujeme nové čistírny odpadních vod Aquastar. Budujeme chráněnou dílnu pro 12 lidí se sníženou pracovní schopností.

 • Stavíme novou nástrojárnu, což nám pomáhá dostat se na tuzemskou špičku v objemu produkce i technické úrovni. Nákupem nejmodernějších technologií minimalizujeme svůj vliv na životní prostředí.

 • Vycházíme vstříc našim zaměstnancům a zavádíme pružnou pracovní dobu, prodlužujeme dovolenou o jeden týden a rozšiřujeme možnosti dalšího vzdělávání.

 • Kupujeme špičkovou tavicí pec Striko Westofen a stáváme se první tlakovou slévárnou s certifikací ISO/TS 16949:1996 v České republice. V březnu předáváme společnosti Webasto Thermosysteme odlitek s číslem 1 250 000.

 • Zahajujeme rozsáhlou modernizaci pracovišť, jejíž součástí jsou i velké investice do nákupu nejnovějších robotů a strojů.

 • Rozšiřujeme výrobu a spouštíme nový provoz v Ronově nad Doubravou. I díky tomu se nám daří dosáhnout tržeb, které překračují hranici 1 milionu Kč na jednoho zaměstnance.

 • Vzniká akciová společnost KOVOLIS HEDVIKOV. Získáváme certifikát systému kvality řízení dle normy ES ISO 9001:1994 s řadou prvků VDA 6, což nás opravňuje vyrábět automobilové díly.

 • Společnost se dostává v malé privatizaci do soukromých rukou.

 • Na počest 150 let od vzniku továrny je v areálu instalováno sousoší Slévači od akademické sochařky Blaženy Borovičkové - Podpěrové.

 • Celý výrobní park a technické zázemí brzdových komponent, které jsou od 50. let hlavním produktem podniku, se stěhuje do nového závodu v Třemošnici. Uvolněná hala v Hedvikově se tak vrací ke svému původnímu určení, tedy k výrobě tlakových odlitků.

 • Společnost dostává název Kovolis a stává se vedoucím závodem dalších podniků v regionu.

 • Firma se specializuje na tlakové lití hliníku. Koncem roku je díky vojenské výrobě z druhé světové války podnik na základě Benešových dekretů znárodněn.

 • Josef Bartoš, tehdejší majitel, kupuje patent na výrobu licích strojů a zavádí první výrobu tlakově litých odlitků u nás.

 • Společnost začíná vyrábět průběžné tlakové brzdy, čímž se stabilizuje výrobní profil firmy. Zároveň se výrazně zasazuje o modernizaci železnice z Čáslavi do Třemošnice.

 • Rodina Zvěřinova zakládá v Hedvičině údolí železárnu.