🙂Minulý měsíc jsme si připomněli Josefa Jana Zvěřinu – pradědečka průmyslové Třemošnice. Dnes se společně podíváme na příběh Hedvičiny hutě, kterou v roce 1816 založil. Jaký osud ji potkal?🏭
👉V letech 1825 – 1890 byla železárna spjata s rodinou Svobodových. Pro toto období bylo zcela zásadní, že podnik prošel řadou rekonstrukcí a modernizací.🏗️ Původní dřevěné tovární budovy byly nahrazeny většími – zděnými. Dále byla přestavěna kovárna a úpravou prošly také obytné budovy. Nad kovárnou byl rozvětvený náhon a voda se pouštěla podle potřeby – buď ke kovárně nebo k vysoké peci (na pohon dmychadla).
💰Železárna nejvíce prosperovala kolem roku 1850 – vyráběla se hrubá litina, ráfy, pláty, žehličky, dvířka ke kamnům, pomníky atd.
📉V 60. letech začala železárna stagnovat a docházelo k postupnému úpadku, neboť technologie zdejšího podniku nedokázala držet krok s rychlou modernizací železářství v Čechách. Tuzemská konkurence starý způsob výroby odsunula zcela do pozadí.
🔄Na přelomu 19. a 20. století je pro železárnu typické časté střídání pronajímatelů a vlastníků, nové podnikatelské aktivity i další stagnace, ale o tom zase příště…
📸Foto: Železárna Hedvikov 1900. Vlevo dílny s komínem od parního kotle a v popředí střecha vodního hamru.